Yazılım

teamtechsoft | Think Future

.NET

.NET, Microsoft’un Windows işletim sistemi üzerinde çalışabilecek yazılımlar üretilebilmesi amacıyla geliştirdiği yazılım geliştirme ortamı ve framework’üdür. .NET sayesinde bilgisayar programcıları ve geliştiriciler kendi yazılımlarını Windows ortamı için kolayca geliştirebilirler. .NET yapısı açısından incelendiğinde Sun Microsystem tarafından geliştirilen Java platformuna büyük oranda benzerlik göstermektedir.

.NET, geliştiriciler ve yazılımcılara birçok anlamda yardım eli uzatan bir geliştirme ortamıdır. Bu ortamı kullanan bir geliştirici masaüstü için uygulamalar geliştirebileceği gibi bir web tarayıcısı için de istediği uygulamayı kolayca geliştirebilmektedir. Birçok ince detayın dahi düşünüldüğü .NET platformu geliştirilen uygulamaların geliştirilme ortamları fark etmeksizin tüm uygulamalarla iletişimi sağlayabilmesi için web servisi oluşturulmasına da imkan tanımıştır.

.NET’in dünya çapında en çok kullanılan framework ve geliştirme ortamlarından biri olmasının bir çok nedeni vardır. Örneğin .NET ile geliştirilen yazılımlar .NET’in dışında da birçok program ve fonksiyonla birlikte çalışabilmektedir. Bu özelliği sayesinde .NET çok daha fazla birlikte çalışabilirlik esnekliğine sahiptir. Diller açısından da bağımsız bir platform olan .NET farklı özelliklere sahip farklı diller arasında veri transferine de imkan tanımaktadır.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra .NET ortamı içerisinde geliştirilen programlar yaygın güvenlik modelini kullanmaktadır ki, birçok geliştirici için bu dahi .NET platformunu seçmek için oldukça önemli ve geçerli bir nedendir.